„Tudomány, innováció, versenyképesség” címmel rendezett tudományos konferenciát a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar pénteken. Mint azt prof. dr. Nagy János, a kutatási tématerület vezető a Napló kérdésére elmondta, a Debreceni Egyetemen a precíziós mezőgazdasághoz kapcsolódóan végez kutatásokat. – A program azért nagyon különleges, mert az alapkutatástól a gyakorlati hasznosításig felöleli a teljes vertikumot. A konferencián az elmúlt két év tudományos eredményeiről adunk számot – fogalmazott. Megtudtuk, a kutatási program rendkívül speciális, ugyanis öt kar, összesen 64 kutatója vesznek részt. – Van 20 PhD-hallgatónk, akik közül 11-en már doktori fokozatot is szereztek, s az általuk készített tudományos eredményeket is bemutatjuk a konferencián – fűzte hozzá a kutatási tématerület vezető. A kar a programhoz kapcsolódva indikátorokat is vállalt, mely egyik része, hogy a kutatások kapcsán 22 cikknek kellett elkészülnie tudományos folyóiratba, illetve 8 olyan vállalattal kötöttek szerződést, amelyek a program negyedik évére az eredményeket a gyakorlatban is hasznosítják.
Fontos terület
– A Debreceni Egyetemre jellemző, hogy a legkülönbözőbb diszciplínákhoz a multidiszciplinaritás talaján képes hozzányúlni. Ez látszik ebben a programban is, hiszen a vízgazdálkodás a környezetvédelemnek a mezőgazdaságnak, az orvostudománynak különböző gyártási folyamatoknak integráns része – emlékeztetett prof. dr. Szilvássy Zoltán rektor. Prof. dr. Bács Zoltán kancellár hozzátette: amikor két és fél évvel ezelőtt a Debreceni Egyetem lehetőséget kapott arra, hogy tématerületi kiválósági programokat jelöljön meg, akkor természetes volt, hogy az egyik ilyen az agrárterület lesz. – Az gondolom, hogy jól sikerült a vízgazdálkodással és a precíziós termelés vízellátásával kapcsolatos tématerületet kiválasztani, hiszen tapasztalható, hogy az elmúlt években kiemelten foglalkozik ezzel nemcsak a sajtó, hanem a szakma is.
Víz nélkül nincsen élet
A konferencia megnyitóján, prof. dr. Bánáti Diána dékán köszöntőjében kiemelte, hogy a Debreceni Egyetem nagyon sikeres a több tudományterületet átfogó projektekben. – Tizennégy karával különleges lehetőséget nyújt az együttműködésre a különböző diszciplínák közötti kooperációra, melyből a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karon is különleges adottságaink és lehetőségeink vannak. Magyarországon az agrárium területén ugyanis az egyetlen olyan kar ez, amely a termőföldtől a fogyasztó asztaláig, átfogó módon közelít meg új problémákat. Nagyon sok minden változik életünkben, a környezetünkben: a klímaváltozástól a mezőgazdasági területen történő digitalizáció, a távérzékelés, ipar 4.0, – ezek olyan alkalmazkodást kívánnak, amelyben nemcsak a kutatásunkkal, hanem az oktatásunkkal is meg kell, hogy feleljünk – mondta.
– Hogy hol lesz a jövőben elegendő mennyiségű víz, azt hogyan tudjuk megfelelő módon felhasználni, meghatároz majd politikai, stratégiai, gazdasági kérdéseket. Remélem, hogy a karunknak ezen a területen, ezekben a kutatásokban az eddigi eredmények mellett a jövőben is fontos szerepe lehet – nyomatékosította prof. dr. Bánáti Diána.